Yemek Taşıma Platformlarının Dezavantajları

Yemek Taşıma Platformlarının Dezavantajları

İhsan POLAT | 11 Nisan 2023

Yemek Taşıma Platformlarının Dezavantajları

Uber Eats, Getir Yemek, Yemeksepeti, Trendyol Yemek, Delivery Hero, Doordash, Grubhub, Deliveroo, Just eat, Postmates, Foodpanda gibi yemek kuryesi platformları, restoranlara daha fazla görünürlük ve daha geniş bir müşteri tabanına erişim sunabilirken, dikkate alınması gereken birkaç dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Bu dezavantajlar;

Yüksek Komisyon Ücretleri: Birçok yemek kuryesi platformu, restoranlardan teslim edilen her sipariş için bir komisyon ücreti alır. Bu ücretler oldukça yüksek olabilir, genellikle sipariş toplamının %25'i ile %40'ı arasında değişir ve bu da bir restoranın kar marjını önemli ölçüde etkiler.

Kontrol Kaybı: Restoranlar, teslimatları üçüncü taraf platformlara yaptırırken, yemeklerinin kalitesi ve müşteri deneyimi üzerindeki kontrollerini kaybetmeyi göze almalıdır. Teslimat süreleri veya yemek kalitesi ile ilgili sorunlarda hem restoranın hem de müşterinin memnuniyetsizliğine sebep olmaktadır. Müşteri memnuniyetsizliği ile yüksek cezalar ve kesintilere sebep olabilmektedir.

Bağımlılık: Teslimat siparişleri için gıda kuryesi platformlarına büyük ölçüde güvenen restoranlar, bu platformlara bağımlı hale gelebilir. Platform politikalarını veya ücretlerini değiştirirse veya platform iflas ederse, restoran önemli bir gelir kaynağından mahrum kalabilir.

Markalaştırma: Bir yemek kuryesi platformu kullanırken, platformun markası genellikle sipariş ve teslimat sürecinde öncelikli olduğundan, restoranın markası daha az görünür olabilir. Bu, restoranların kendi marka kimliklerini ve müşteri sadakatini oluşturmalarını zorlaştırabilir.

Birden Çok Platformu Yönetme Zorluğu: Bir restoran birden çok yemek kuryesi platformu kullanıyorsa, farklı platformlarda siparişleri, envanteri ve teslimat lojistiğini yönetmek zor olabilir. Bu, müşteri deneyimini olumsuz yönde etkileyebilecek verimsizliklere ve hatalara yol açabilir.

Genel olarak, yemek kuryesi platformları, restoranların yeni müşterilere ulaşması ve satışları artırması için uygun ve etkili bir yol olsa da, kaydolmadan önce dikkatle değerlendirilmesi gereken önemli dezavantajları da beraberinde getirir.

COREDINAT Kurye ile yukarıda yazılan birçok dezavantaj ortadan kalkmaktadır. Üstelik platformalara verilen yüksek komisyon oranlarının sadece %1 ile bu operasyon yürütülebilmektedir. Coredinat Kurye restauranlara yemek platformu teknolojisine çok küçük bir yatırımla ulaşma imkanı sunmaktadır.

Diğer makalelerimizi de okuyun

Restoranların Kurye Operasyonları

İşletmenin başarısını etkileyebilecek yönetim sorunları.

Restoran Kuryelerinin Maliyet Kalemleri

Çeşitli faktörlere bağlı olarak değişen maliyet kalemleri.

Yemek Taşıma Platformlarının Dezavantajları

Bu platformlar, işletmelerin görünürlüğünü artırırken dikkate alınması gereken dezavantajları da beraberinde getirir.