Satış Yönetiminde Saha Verilerinin Önemi

Satış Yönetiminde Saha Verilerinin Önemi

İhsan POLAT | 1 Mart 2023

Satış Yönetiminde Saha Verilerinin Önemi

İşletmeler için satış, insan için damardaki kandır.  İşletmeler kâr etmese bile kısa ve orta vadede satış yaparak hayatta kalabilir fakat sürdürülebilir satış organizasyonu kurmayan şirketlerin sıkıntıya düşmesi kaçınılmazdır.

Satış yönetiminde ise saha verileri insan için oksijen niteliğindedir. Sahada toplanan veriler, satış stratejilerinin geliştirilmesi, satış ekiplerinin yönetimi, müşteri davranışlarının analizi ve satış performansının ölçülmesi gibi birçok alanda öngörüler edinilmesini sağlar.

COREDINAT Satış ile saha verileri, satış ekiplerinin gerçek zamanlı olarak müşterilerle yaptığı etkileşimleri yansıtır. Standart CRM’lere göre yapay zekâ desteğiyle herhangi bir tuşa basmaksızın toplanan konum, süre gibi birbiriyle bağlantılı veriler sayesinde yöneticinin gözlem kontrol fonksiyonu devralınmaktadır.  Bu veriler, müşterilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlamak, satış sürecindeki zorlukları belirlemek ve satış sonrası hizmetleri iyileştirmek için kullanılabilir.

Ayrıca, saha verileri satış yöneticilerine, satış ekiplerinin performansını ölçmek ve takip etmek için de yardımcı olur. Satış yöneticileri bu verileri kullanarak satış stratejilerini belirleyebilir, satış hedeflerini yönetebilir ve satış ekiplerinin etkinliğini artırabilir. COREDINAT Satış, yöneticilerin kontrol için harcadığı zamanı daha verimli kullanmalarına olanak tanıyacak şekilde kurgulanmıştır. Kontrol ve takip algoritmaları ekrana bakmaksızın ve herhangi bir tuşa basmaya gerek kalmaksızın anlamlı raporları dilediğiniz yer, zaman ve cihazda görüntülemenize imkân tanır.

Sektörlerin ihtiyaç duyduğu satış deseni farklıdır. Aynı sektörde faaliyet gösteren farklı firmalardaki satış ve saha deseni bile çoğunlukla farklı olabilmektedir. COREDINAT Satış algoritmaları her firmayı kendisine uydurmak yerine firmanın kültürüne uyacak şekilde esnek kurgulanmıştır. Böylece satış ekiplerinin dijital dönüşüme göstereceği direnç azalmakta, geçiş süresi kısalmaktadır.

Saha verileri, satış yönetimi için kritik öneme sahiptir ve doğru şekilde kullanıldığında, satış ekiplerinin performansını artırmak, müşteri memnuniyetini artırmak ve işletmenin başarısını sağlamak için en değerli araçtır.

Dünyanın en tanınmış CEO’larından Peter Drucker’ın dediği gibi, “ölçmediğinizi  yönetemezsiniz”.

COREDINAT Satış’ın yapay zekâsı takip eder, ölçer, analiz eder, yönlendirir, raporlar.

Sonuç olarak satış yöneticilerinin ve organizasyonlarının hayatını kolaylaştırır.

Diğer makalelerimizi de okuyun

Satış Yönetiminde Saha Verilerinin Önemi

Coredinat Satış ve saha verileri ilişkisi

CRM Yazılımlarının Kullanıcı Deneyimi Sorunları

CRM yazılımlarının, gerek satış görevlisi gerek yöneticilerin kullanıcı deneyimlerindeki birtakım sorunlar

CRM Yazılımlarının Ekonomisi

CRM yatırım mıdır, maliyet midir, masraf mıdır?