Alzheimer Hastaları İçin

Alzheimer Hastaları İçin

İhsan POLAT | 24 Mart 2023

Alzheimer hastalığı, bilişsel işlevi, hafızayı ve davranışı etkileyen beyin fonksiyonlarının yeterli kullanımını önleyen bir hastalıktır. Hem Alzheimer'la yaşayan kişi hem de bakıcıları için günlük yaşamı yönetmek zor olabilir. Neyse ki, Alzheimer hastalarının hayatını kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek çeşitli teknolojiler mevcuttur. İşte bazı örnekler:

GPS Takip Cihazları: COREDINAT takip cihazı, evlerinden veya bakıcılarından uzaklaşan Alzheimer hastalarının yerini tespit etmek için kullanılır. Bu cihazlar bilezik, kolye, devre veya RFID (küçük bir manyetik bant) olarak takılabilir ve bakıcıların sevdikleri kişinin yerini gerçek zamanlı olarak takip etmesine olanak tanır. Yalnız kullanıcı deneyimi açısından en pratik olanın hastanın fark etmeyeceği büyüklükte bir GPS cihazının kullanılmasıdır. Çünkü Alzheimer’s hastaları vücutlarında takılı bilezik veya kol saati gibi şeyleri çıkarıp atma konusunda takıntılı olmaktadır. RFID kartlar ise bölgeden çıkıldığında uyarma özelliği varken konum bildirme özelliği kısıtlı olduğu için hastanın hareketliliğini kısıtlamaktadır. Burada hasta deneyimini ve saha tecrübesini ürününe yansıtmış olan COREDINAT Alzheimer’s takip devresi hastanın kemer bölgesine sırt boşluğuna gelecek şekilde tasarlanmış olup en etkin çözümü sunmaktadır.

İlaç Hatırlatma Uygulamaları: Alzheimer hastalarının semptomlarını yönetmek için genellikle belirli zamanlarda ilaç almaları gerekir. COREDINAT Alzheimer’s, ilaç hatırlatma özelliği ile, bakıcıların ve hastaların ilaç programlarını yönetmelerine yardımcı olarak dozların zamanında alınmasını sağlar.

Akıllı Ev Teknolojisi: Akıllı ev teknolojisi, ışıkları açıp kapama, termostatları kontrol etme ve kapıları kilitleme gibi görevleri otomatikleştirerek Alzheimer hastalarının daha bağımsız yaşamasına yardımcı olabilir. Bu teknoloji sesle etkinleştirilebilir veya bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kontrol edilebilir.

İletişim Uygulamaları: Skype veya FaceTime gibi iletişim uygulamaları, bizzat ziyaret edemeseler bile Alzheimer hastalarının aileleri ve arkadaşlarıyla iletişim halinde olmalarına yardımcı olabilir. Bu uygulamalar ayrıca sanal doktor randevuları düzenlemek veya destek gruplarıyla bağlantı kurmak için de kullanılabilir.

Demans Dostu Tabletler: Demans dostu tabletler, basitleştirilmiş arayüzler, büyük düğmeler ve kullanımı kolay uygulamalarla tasarlanmıştır. Bu tabletler, Alzheimer hastalarının sevdikleriyle bağlantıda kalmasına, müzik ve videoların keyfini çıkarmasına ve bilişsel işlevi canlandırmaya yardımcı olabilecek oyunlar oynamasına yardımcı olabilir.

Yardımcı Teknolojiler: İşitme cihazları, görsel yardımcılar ve hareket yardımcıları gibi yardımcı teknolojiler, Alzheimer hastalarının bağımsızlıklarını ve yaşam kalitelerini korumalarına yardımcı olabilir.

Genel olarak, bu teknolojiler Alzheimer hastalarının daha rahat, güvenli ve bağımsız yaşamalarına yardımcı olurken aynı zamanda bakıcılara ek destek ve gönül rahatlığı sağlayabilir

Diğer makalelerimizi de okuyun

Alzheimer ve Coredinat Alzheimer

Alzheimer hastalığı ve Coredinat Alzheimer'ın değeri

Coredinat Alzheimer Nedir, Nasıl Kullanılır?

Coredinat Alzheimer hakkında detaylı bilgiler.

Alzheimer Hastaları İçin

Alzheimer hastalarının hayatını kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek çeşitli teknolojiler.